Blokada na koła na prywatnym terenie

Blokada na koła – czy możesz ją samodzielnie zakładać pojazdom parkujących na Twoim terenie, albo na terenie ochranianym przez Ciebie?

Nim przejdę do sedna sprawy, opowiem Ci pewną historię. Spory czas temu, pewien klient zwrócił się do mnie z prośbą o zaopiniowanie umowy na ochronę obiektu, którą chciał zawrzeć ze Wspólnota Mieszkaniową. Oprócz różnych zapisów umownych, był tam też zapis, który nakazywał zakładanie przez ochroniarzy blokady na koła pojazdów, które zaparkują na terenie Wspólnoty, a nie należą do mieszkańców. Od razu zwróciłem mu uwagę, że nie mogą tego robić i powinni usunąć taki zapis z projektu umowy.

Klient nie był zachwycony, ponieważ Wspólnota Mieszkaniowa bardzo na to nalegała. Wyjaśniłem mu że na podstawie ustawy prawo o ruchu drogowym, blokady na koła może zakładać wyłącznie Policja lub straż gminna lub miejska. Nawet, jeśli jest to blokada na koła na prywatnym terenie, w dalszym ciągu nie można robić tego samowolnie. To ostatecznie przekonało go, i zapewne Wspólnotę.

Dlaczego o tym wszystkim wspominam?

Otóż całkiem niedawno Sąd Okręgowy w Katowicach rozpoznał apelację w podobnej sprawie (sygn. akt IV Ca 314/17). Sytuacja była prosta – spółdzielnia mieszkaniowa obstawiła swój teren znakami informującymi, że parking jest tylko dla mieszkańców spółdzielni mieszkaniowej. Zamieściła także informację, że w przypadku nieopłacenia parkowania zostanie założona bloka na koła. Cena parkowania to było 150 zł za każdą rozpoczętą dobę. Taka blokada została założona na koła pojazdu kobiety, która przyjechała pod pobliską szkołę odebrać dziecko, i miała w samochodzie drugie, chore dziecko, więc chciała zaparkować jak najbliżej. Żadnych znaków nie zauważyła. Oczywiście zapłaciła za zdjęcie blokady, ale poszła z tym do sądu. I wygrała.

Ważne w tym wyroku, że sąd przypomniał kto może zakładać blokady na koła i kiedy. a mianowicie – pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie blokady na koła w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nieutrudniającego ruchu lub niezagrażającego bezpieczeństwu. I tak jak wspomniałem, może to zrobić tylko policja lub straż gminna/miejska. Jeśli ktoś chce pobierać opłaty za parkowanie na jego terenie, niech wprowadza sobie cenniki i regulaminy (o ile poinformuje parkującego w sposób należyty), ale nie wolno mu samowolnie zakładać blokad na koła, ani zlecać tego innym osobom, np. ochroniarzom z agencji ochrony.

Pozdrawiam serdecznie
Cezary

2 x skomentowano “Blokada na koła na prywatnym terenie

    1. Witam Pani Jolanto!

      Wydaje mi się, że administracja spółdzielni nie tyle miała, ile – chciała mieć 🙂 z tego co wiem, raczej nic z tego szczęśliwie nie wyszło.

      Pozdrawiam serdecznie
      Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *