Czy wymieniać legitymację pracownika ochrony po 1 lipca?

Kilka miesięcy temu pisałam o tym jak powinna wyglądać legitymacja pracownika ochrony. Sytuacja uległa teraz niewielkiej zmianie, ponieważ początkiem lipca weszło natomiast w życie nowe rozporządzenie w sprawie legitymacji pracowników ochrony. Pieczęć pracodawcy przestała być na nich obowiązkowa. W związku z tym wśród moich Klientów pojawiło się pytanie – czy trzeba wymieniać dotychczasowe legitymacje ochroniarzy na takie bez pieczątki?

Konieczność wymiany wydaje się być odrobinę nielogiczna. Jeżeli jakiś element jest nieobowiązkowy to nie oznacza przecież, że nie może go na konkretnej legitymacji w ogóle być. Szczęśliwie MSWiA myśli podobnie i oficjalnie potwierdziło, że nie trzeba tego robić 🙂 To zdecydowanie dobra informacja, bo wymiana wszystkich legitymacji kosztowałaby Cię zarówno sporo czasu jak i pieniędzy.

Legitymacje musisz natomiast wymienić jeśli zmianie uległy:

  • imię lub nazwisko ochroniarza,
  • wizerunek jego twarzy,
  • Twoje dane – firma, siedziba i adres, numer telefonu lub numer koncesji.

Najnowsze rozporządzenie wprowadziło także zmiany w zakresie sposobu prowadzenia ewidencji wydanych, wymienionych i zwróconych legitymacji. Zmiany są co prawda niewielkie, jednak nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji w branży ochrony w skrajnych przypadkach może prowadzić do cofnięcia koncesji. Swoje rejestry warto więc na bieżąco dostosowywać do zmieniających się przepisów 🙂

Pozdrawiam,

Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *