Tegoroczne lato przywitało nas niezbyt optymistycznie – jeden z naszych Klientów nie uregulował płatności w terminie. Co więcej, nie zapłaci wcale. Nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile. I tak od dłuższego czasu. Koniec, kropka. Szczęśliwie było to jednorazowe zlecenie na małą kwotę. Wezwanie do zapłaty już poszło.
W związku z całą tą sytuacją zaczęłam się zastanawiać nad tym, jakie są ogólne przyczyny nieregulowania płatności. Na przełomie sierpnia i września 2015 r. Dom Badawczy Maison na zlecenie KRUK SA przeprowadził na ten temat badania. Badanymi były osoby w wieku powyżej 20 lat, które w ciągu 5 lat miały minimum jeden kontakt z firmą windykacyjną lub wewnętrznym działem windykacji. Wyniki przedstawiają się następująco:
- 27 % wszystkich dłużników stanowią tzw. Zapominalscy. Są to osoby, które w większości posiadają pracę oraz oszczędności, a swoich zobowiązań nie uregulowali z powodu zwykłego roztargnienia.
- Co czwarty badany należy do grupy tzw. Zadłużonych dla innych. Są to osoby zaciągające zobowiązania finansowe na cele związane z domem lub rodziną np. kształcenie dzieci lub leczenie najbliższych.
- Prawie co piątą osobę zakwalifikować można do grupy tzw. Beztroskich. Są to osoby, które pomimo wysokich dochodów niewiele oszczędzają. Mają one ponadto skłonność do spontanicznego wydawania dużej ilości pieniędzy.
- Niecałe 20 % zalegających z opłatami stanowią tzw. Zagubieni. Są to osoby o złej sytuacji materialnej, które często popadają w „spiralę długów”.
- 12 % dłużników stanowią tzw. Unikający. Są to najczęściej osoby młode i lekceważące myślenie o przyszłości oraz konsekwencje obecnych działań.
Przedstawione wyniki są co najmniej ciekawe. Faktem jest, że wobec każdej z ww. grup skuteczność odniosą inne działania windykacyjne. Czas pokaże w jaki sposób rozstrzygnie się natomiast nasza kancelaryjna sprawa.
Pozdrawiam,
Małgorzata