Jednolity plik kontrolny

Witam, odzywam się po dość długiej przerwie. Trochę brakło czasu na prowadzenie bloga ? Ale przejdę do rzeczy – 15 kwietnia wzięliśmy z Małgorzatą udział w XIII Konferencji Branży Ochrony, która odbyła się w Spale.

Nasz udział nie był przypadkowy – wystąpiłem tam z półgodzinną prelekcją na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego, którego stosowanie w księgowości przedsiębiorstwa od lipca br. będzie nowym obowiązkiem części podatników.

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny? Jest to ujednolicony format elektroniczny ksiąg podatkowych, w jakim podatnicy prowadzący księgi elektroniczne będą musieli przekazywać wszelkie dane księgowe, których zażądają organy podatkowe, na dodatek w dowolnej procedurze podatkowej – czy będzie to postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, czy czynności sprawdzające (i w ich ramach – kontrole krzyżowe). W praktyce – sama struktura logiczna JPK jest materią raczej dla informatyka niż księgowego, gdyż wymaga implementacji w kodzie programu, w którym prowadzisz swoją księgowość.

Od lipca 2016 r. obowiązkiem stosowania JPK będzie objęty tzw. duży podatnik – czyli podmiot gospodarczy zatrudniający średniorocznie co najmniej 250 pracowników lub osiągający roczny obrót netto przekraczający 50 mln euro. Ważne jest, że wystarczy aby przedsiębiorca spełniał tylko jeden z warunków.

Po dwóch latach, od lipca 2018 r. JPK będą musieli stosować już wszyscy przedsiębiorcy, a więc także średni, mali i mikroprzedsiębiorcy.

No tak, ale zapewne spytasz – co w związku z tym? Już wyjaśniam:

  • Jeśli jesteś dużym przedsiębiorcą, musisz do 1 lipca mieć program księgowy przystosowany do generowania JPK na żądanie organu. Dostajesz kolejny obowiązek do wypełnienia, za który będziesz musiał zapłacić (chyba że twój dostawca programu księgowego wprowadzi zmiany w kodzie za darmo i przeszkoli twój personel).
  • Kontrole prowadzone przez organy podatkowe będą szybsze, tańsze i w związku z tym – częstsze. Urzędnik dostanie Twoje dokumenty księgowe w czytelnym pliku excelowskim, który będzie mógł dowolnie wertować i wyciągać z niego potrzebne dane (kiedyś mogłeś dostarczyć dane nawet w pliku „pdf” i nie przejmować się czy skarbówka coś tam znajdzie, gdyż często nie znajdowała).
  • Jeśli nie będziesz mieć przystosowanego programu, albo mimo wdrożenia w nim zmian nie będziesz w stanie wygenerować JPK, powinieneś liczyć się z odpowiedzialnością karnoskarbową.

Oczywiście zmiany te są korzyścią przede wszystkim dla Państwa. Szkoda, że dąży ono do uszczelniania podatków, zamiast je przebudować i zmniejszyć. Z pewnością my wszyscy jako przedsiębiorcy przywitalibyśmy takie zmiany z korzyścią.

Ale wracając do samej Konferencji – była naprawdę przyjemna, udało się porozmawiać z wieloma ciekawymi osobami, reprezentantami agencji działających w branży ochroniarskiej. Trafiliśmy na sympatyczne grono ludzi, które spotyka się co roku (to już XIII konferencja) aby wymieniać doświadczenia. Dziękujemy wszystkim za miłe przyjęcie!

pozdrawiam serdecznie,
Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *