Kary umowne w ochronie

W trakcie naszej współpracy z przedsiębiorcami analizujemy dla nich liczne umowy, a wiele innych przygotowujemy „od zera”. Za każdym razem pojawia się kwestia kar umownych. Także w branży ochrony. Czy warto, abyś stosował kary umowne w swoich umowach i dlaczego powinieneś to robić?

Zapewne często zawierasz różne umowy – czy to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy w życiu. Zakładając rachunek bankowy musiałeś podpisać umowę. Biorąc nowy smartfon z salonu – również.  Jeśli się nad tym zastanowisz, to cały czas zawierasz różne umowy.

I teraz przyjmijmy, że wziąłeś ten smartfon z salonu. Jesteś bardzo zadowolony z oferty która Ci zaproponowali. Nie taki drogi abonament, umowa na 2 lata, szybki internet, nielimitowane rozmowy. Jest świetnie. Ale potem coś się popsuło. Internet nie zawsze chce działać. Postanawiasz rozwiązać umowę i ze zdziwieniem zauważasz, że masz karę umowną za zerwanie umowy. W tym wypadku kara umowna ma zniechęcić Ciebie do rezygnacji z usług operatora telekomunikacyjnego przed czasem. Być może pomyślisz że trochę to nieuczciwe i całkiem możliwe, że masz rację w tym wypadku.

Jednakże sens stosowania kar umownych w obrocie gospodarczym jest trochę inny. W trakcie wykonywania umowy mogą się zdarzyć okoliczności, że ponosisz szkodę z winy kontrahenta. Jeśli nie chce on wyrównać Tobie strat, aby otrzymać odszkodowanie – musisz iść do sądu, udowodnić szkodę. A sądy mają coraz większe opóźnienia w rozpoznawaniu spraw. Nim sąd rozpatrzy Twoją sprawę, minie rok, a może i 3 lata. Szkodę czasem jest bardzo trudno oszacować. Przeciwnik będzie opóźniał proces sądowy tak długo, jak się tylko da. A na koniec sąd i tak może uznać, że odszkodowanie jest nienależne, ponieważ nie udowodniłeś jego wysokości.

I tutaj pojawiają się kary umowne.

W ochronie można je spotkać zarówno w umowach z kontrahentami (wtedy obie strony starają się obciążyć wzajemnie karami umownymi na wypadek różnych sytuacji) jak i w umowach zlecenia z ochroniarzami (wtedy to ochroniarz jest zwykle obciążany różnymi karami).

Kary umowne służą przyspieszeniu dochodzenia naprawienia szkody przez poszkodowanego od sprawcy. Jest to odszkodowanie w kwocie z góry określonej i zaakceptowanej przez drugą stronę, dzięki czemu poszkodowany nie musi udowadniać wysokości szkody. Wystarczy tylko, że udowodni sam fakt szkody.

Jest to więc całkiem praktyczna forma dochodzenia roszczeń, bardzo rozpowszechniona a niekiedy wręcz nadużywana. Kary umowne mają swoje ograniczenia, o których być może napiszę przy innej okazji.

 

Jeśli masz jakieś pytania, zachęcam do komentowania.

 

Pozdrawiam serdecznie

Cezary Młotek

2 x skomentowano “Kary umowne w ochronie

  1. Bardzo proszę o opinię czy umieszczona na ogrodzeniu obiektu tabliczka o wymiarach 20 cm X 30 cm o treści „OBIEKT CHRONIONY” logo firmy i telefon jest informacją czy reklamą? Dlaczego pytam? Firma nasza ochraniała obiekt, a kiedy właściciel nie płacił przestaliśmy ochraniać, sprawą zajął się Krajowy Rejestr Długów / mamy z nimi umowę/ zaczął ścigać naszego dłużnika, wyegzekwował należności. Dłużnik musiał za to dodatkowo zapłacić. Kilka dni temu dostałem od niego fakturę abym zapłacił mu 7800zł za bezumowne wywieszenie na płocie tabliczki, o którtej wcześniej pisałem, potraktował to jako reklamę. Nie wiem co mam robić. Napisał, że jak nie zapłacę sprawę skieruje do sądu. Przecież te pieniądze mu się nie należą, fakturę wysłał złośliwie, podle. Jaka to reklama? Wszystkie firmy w całej Polsce mają w zwyczaju wywiaszać swoje tabliczki, które moim zdaniem są informację nie reklamą. Prosze o odpowiedż.

  2. Panie Januszu,
    Roszczenie Pana klienta jest mocno wątpliwe. Jeśli nie została umówiona kwota, to skąd Pana klient wziął tą kwotę? Wśród firm w branży ochrony wywieszanie na ochranianych domach/obiektach takiej tabliczki jest całkowicie normalne i służy informowaniu osób trzecich o fakcie posiadania ochrony. Tabliczka spełnia także funkcję odstraszającą wobec potencjalnych przestępców. Gdzie tu jest bezumowne wywieszenie tabliczki na płocie? 🙂

    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *