Koncesja na ochronę własną

W trakcie współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Ochrona zetknąłem się z ciekawym pytaniem – czy potrzebna jest koncesja na ochronę własną, gdy zamierzamy zatrudnić pracowników do monitorowania bezpieczeństwa na terenie przedsiębiorstwa? Nawet pozornie najprostsze pytania wymagają odrobiny analizy. Co z tego wynikło? Zachęcam do lektury.

Otóż do Związku zwróciła się z pytaniem osoba, zamierzająca zatrudnić kilka osób, które będą monitorować bezpieczeństwo na terenie przedsiębiorstwa, w systemie zmianowym, całodobowo. W razie jakiegoś zdarzenia, będą zawiadamiać patrol interwencyjny z wynajętej agencji ochrony. I tutaj pojawiło się pytanie – czy zatrudnienie takich pracowników wymaga starania się o koncesję?

Dla profesjonalistów działających długo w branży odpowiedź może wydać się prosta. Jednakże nie zapominajmy, że często mamy do czynienia z ludźmi, którym brak specjalistycznej wiedzy na dany temat – i dlatego sięgają po opinię ekspertów.

Ale wracając do tematu – jeśli przedsiębiorca chce zatrudnić ochroniarzy do ochrony własnego mienia, to nie jest potrzebna koncesja na usługi ochrony. Nie potrzebuje jej także, aby zainstalować u siebie kamery i posadzić jednego z pracowników przed monitorami. Koncesja byłaby natomiast wymagana, gdyby przedsiębiorca postanowił świadczyć usługi w tej branży na rzecz innych podmiotów, czyli gdyby usługi ochrony nabrały charakteru zarobkowego.

W ustawie o ochronie osób i mienia nie znajdziesz przepisu, który wprost wspominałby o tym zagadnieniu, dlatego pojawiła się taka wątpliwość. Jednakże można go znaleźć już w samej Konstytucji, wokół której jest ostatnio tak wiele kontrowersji. Jej art. 64 wskazuje, że każdy ma prawo do własności (a więc i jej ochrony). Natomiast art. 68 Konstytucji wskazuje, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jeśli przeniesiemy te unormowania na grunt przedsiębiorstwa, to każdy przedsiębiorca ma prawo do ochrony mienia przedsiębiorstwa, a także życia i zdrowia swojego oraz swoich pracowników. Nie można jego osobistego prawa ograniczyć, poprzez obłożenie go obowiązkiem uzyskania koncesji na ochronę.

Uzyskałem telefoniczne potwierdzenie tego stanowiska w MSWiA. Dodatkowo urzędnik słusznie wskazał, że jednak lepiej powierzyć ochronę przedsiębiorstwa wyspecjalizowanemu podmiotowi, którego zweryfikowali, przyznając mu koncesję. Jest to bardzo słuszna uwaga. Nie możemy być specjalistami we wszystkim. Czasem są inni, którzy po prostu znają się na czymś lepiej i warto skorzystać z ich umiejętności.

Jeszcze jedna drobna uwaga – jeśli zainstalujesz w siedzibie firmy monitoring z nagraniami, a Twoi etatowi ochroniarze spisują osoby wchodzące, to pamiętaj że w ten sposób przetwarzasz dane osobowe. Musisz zadbać o właściwą dokumentację, aby wykonać postanowienia RODO.
Więcej o tym możesz przeczytać w tym wpisie: Jak przygotować się na RODO w ochronie – poradnik

Pozdrawiam serdecznie,
Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *