Koncesja w spółce cywilnej

Niedawno ktoś zwrócił się do nas z zapytaniem – jakie właściwie wymogi powinna spełniać spółka cywilna, aby uzyskać koncesję na usługi ochrony osób i mienia. Wbrew pozorom, odpowiedź nie każdemu może wydawać się oczywista. Jeśli ciekawi Cię, jak wygląda koncesja w spółce cywilnej, zachęcam do czytania dalej 🙂

Ustawa o ochronie osób i mienia zawiera szereg uregulowań dotyczących koncesji na usługi ochrony osób i mienia, w tym wymagania, które powinien spełniać dany podmiot gospodarczy starający się o koncesję. Jeśli to czytasz, zapewne dobrze je znasz, ale przypomnijmy je tak „skrótowo”, to będzie łatwiej wszystko wyjaśnić. Wg art. 17 ust. 1 tej ustawy, starająca się o koncesję przedsiębiorca będący:
– osobą fizyczną – musi posiadać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego.
– innym podmiotem niż osoba fizyczna – musi posiadać co najmniej wspólnika, członka zarządu, prokurenta lub pełnomocnika wpisanego na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego.

Wszystko jest tu klarowne, poza jednym. Nie wynika z niego co ze spółką cywilną. Taki właśnie problem miał nasz rozmówca. Nasze prawo rozróżnia bowiem osoby fizyczne, osoby prawne i tzw. ułomne osoby prawne. Spółka cywilna nie jest żadną z nich. Nie jest nawet przedsiębiorcą!

Jak to możliwe?

Odpowiedź jest prosta – spółka cywilna jest umową zobowiązaniową. Nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Zresztą jej uregulowań nie znajdziesz w kodeksie spółek handlowych, a w kodeksie cywilnym. Spółka cywilna to umowa pomiędzy kilkoma podmiotami, zawarta z zamiarem osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Mogą ją zawrzeć zarówno osoby fizyczne, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także dowolny mix podmiotów.

No dobrze, ale zapewne zapytasz, jakie są konsekwencje dla spółki cywilnej związane z koncesją? Otóż spółka cywilna nie potrzebuje własnej koncesji. Jeśli zwrócisz się w imieniu spółki cywilnej do MSWiA z wnioskiem o wydanie koncesji, MSWiA najprawdopodobniej oddali ten wniosek (ale jeśli miałeś inną sytuację, podziel się z nami w komentarzu). Osobną koncesję musi natomiast posiadać każdy wspólnik z osobna. Jeśli spółka cywilna ma prowadzić działalność w zakresie ochrony osób i mienia, każdy z nich musi zadbać, aby w razie potrzeby wylegitymować się odpowiednim „papierkiem”. Oczywiście, po spełnieniu wymogów z wyżej wymienionego przepisu.

Rozwiązanie jest więc proste, ale wcale nieoczywiste. Mam nadzieję, że czujesz się bogatszy o nową wiedzę 🙂

Pozdrawiam serdecznie

Cezary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *