Niedawno ktoś zwrócił się do nas z zapytaniem – jakie właściwie wymogi powinna spełniać spółka cywilna, aby uzyskać koncesję na usługi ochrony osób i mienia. Wbrew pozorom, odpowiedź nie każdemu może wydawać się oczywista. Jeśli ciekawi Cię, jak wygląda koncesja w spółce cywilnej, zachęcam do czytania dalej 🙂
Ustawa o ochronie osób i mienia zawiera szereg uregulowań dotyczących koncesji na usługi ochrony osób i mienia, w tym wymagania, które powinien spełniać dany podmiot gospodarczy starający się o koncesję. Jeśli to czytasz, zapewne dobrze je znasz, ale przypomnijmy je tak „skrótowo”, to będzie łatwiej wszystko wyjaśnić. Wg art. 17 ust. 1 tej ustawy, starająca się o koncesję przedsiębiorca będący:
– osobą fizyczną – musi posiadać wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego.
– innym podmiotem niż osoba fizyczna – musi posiadać co najmniej wspólnika, członka zarządu, prokurenta lub pełnomocnika wpisanego na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego.
Wszystko jest tu klarowne, poza jednym. Nie wynika z niego co ze spółką cywilną. Taki właśnie problem miał nasz rozmówca. Nasze prawo rozróżnia bowiem osoby fizyczne, osoby prawne i tzw. ułomne osoby prawne. Spółka cywilna nie jest żadną z nich. Nie jest nawet przedsiębiorcą!
Jak to możliwe?
Odpowiedź jest prosta – spółka cywilna jest umową zobowiązaniową. Nie jest spółką w rozumieniu prawa handlowego. Zresztą jej uregulowań nie znajdziesz w kodeksie spółek handlowych, a w kodeksie cywilnym. Spółka cywilna to umowa pomiędzy kilkoma podmiotami, zawarta z zamiarem osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Mogą ją zawrzeć zarówno osoby fizyczne, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a także dowolny mix podmiotów.
No dobrze, ale zapewne zapytasz, jakie są konsekwencje dla spółki cywilnej związane z koncesją? Otóż spółka cywilna nie potrzebuje własnej koncesji. Jeśli zwrócisz się w imieniu spółki cywilnej do MSWiA z wnioskiem o wydanie koncesji, MSWiA najprawdopodobniej oddali ten wniosek (ale jeśli miałeś inną sytuację, podziel się z nami w komentarzu). Osobną koncesję musi natomiast posiadać każdy wspólnik z osobna. Jeśli spółka cywilna ma prowadzić działalność w zakresie ochrony osób i mienia, każdy z nich musi zadbać, aby w razie potrzeby wylegitymować się odpowiednim „papierkiem”. Oczywiście, po spełnieniu wymogów z wyżej wymienionego przepisu.
Rozwiązanie jest więc proste, ale wcale nieoczywiste. Mam nadzieję, że czujesz się bogatszy o nową wiedzę 🙂
A jeśli chciałbyś poznać stanowisko urzędników MSWiA na ten temat i związane z nim problemy, to zachęcam do lektury kolejnego wpisu (tutaj).
Pozdrawiam serdecznie
Cezary
Witam,
Na podstawie art 4 ustawy o swobodzie dział gosp (przedsiębiorcą są WSPÓLNICY- l.mnoga) w związku z art 18 ustawy o ochronie mienia (nazwa przedsiębiorcy) podzielam Pański pogląd w tym względzie.
Każdy wspólnik spółki cywilnej ma mieć swoją własną koncesję.
W mojej Wspólnocie mieszkaniowej mamy opisaną przez Pana sytuację tj wspólnikami spółki cywilnej która świadczy usługę ochrony, wystawia faktury są: sp. z o.o. oraz sp. z o.o. w organizacji. na podstawie porozumienia koncesję „udzieliła” sp. z o.o., która własną koncesję posiada., druga sp. z o.o. w organizacji koncesji nie posiada.
Złożyłem do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu działalności gosp w zakresie ochrony osób bez koncesji.
Witam Panie Marku!
Z tego co Pan przedstawia, spółka cywilna faktycznie prowadzi działalność w sposób nieprawidłowy. To właśnie pokazuje, że temat koncesji w spółce cywilnej nie dla wszystkich jest oczywisty. Jednakże przedsiębiorca jako profesjonalista działający w branży ochrony musi z góry znać wszystkie przepisy prawne dotyczące usług ochrony, ponieważ prokuratura i inne organy państwowe nie będą miały wyrozumiałości. Nieznajomość prawa szkodzi…
Pozdrawiam serdecznie
Cezary
Dzień dobry Panu,
Dziękuję za odpowiedź. Na mail podany na blogu przesłałem Panu pismo, które otrzymałem
od administratora.
To dokument na podstawie którego złożyłem zawiadomienie.
Koncesja str 1 pkt 1-2.
Będę wdzięczny za lekturę i słowo komentarza w sprawie.