Konsekwencje wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej

Minęły prawie 4 miesiące od wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej dla umów zlecenia. W Twoim przedsiębiorstwie zapewne sporo się w tym czasie zmieniło. Szczególnie, jeśli oprócz współpracy z Klientami prywatnymi bierzecie także udział w przetargach publicznych. Zastanawiasz się jak wygląda to w kontekście całej branży ochrony osób i mienia? Praktyka pokazuje, że nie wszyscy przedsiębiorcy stosują się do nowych przepisów.

Przed wejściem w życie minimalnej stawki godzinowej pojawiały się głosy, że to bardzo dobre rozwiązanie, bo zyskają na tym sami ochroniarze a na rynku zostaną tylko najlepsi przedsiębiorcy. W związku ze zmianą przepisów PIP zapowiedział, że w 2017 r. planuje przeprowadzić około 79 tys. kontroli. Faktycznie, z początkiem roku zaczęli z większą niż dotychczas częstotliwością pojawiać się u przedsiębiorców działających w branży ochrony.

Jest jednak jeszcze druga strona tego medalu. Konieczność wypłaty ochroniarzom wyższych stawek godzinowych wiąże się z koniecznością zażądania od właścicieli ochranianych budynków wyższego wynagrodzenia. A Ci nie chcą wcale więcej płacić. Kto w końcu by chciał?

Najbardziej boli fakt, że w procederze zaniżaniu stawek biorą udział podmioty państwowe. Polski Związek Pracodawców Ochrona miesięcznie podejmuje w tym zakresie kilka interwencji. Wymienić można chociażby sprawę Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, który w postępowaniu o udzieleniu zamówienia publicznego na ochronę swoich obiektów oraz konwojowania wartości pieniężnych wybrał ofertę ze stawką 10,71 zł netto, przy wymogu zatrudnienia pracowników na umowę o pracę!

Teoretycznie można zapytać – skoro proponowali mniej to po co miałem płacić więcej? Moim zdaniem jednak to właśnie w szczególności od instytucji państwowych powinno się wymagać przestrzegania obowiązujących przepisów i niestwarzania okazji do ich omijania.

Od Klientów mamy informację, że w związku ze zmianami z początkiem roku trzeba było rozwiązać kilka kontraktów – ich kontrahenci nie zgodzili się na podniesienie wynagrodzenia. Cóż zgodnie z żelazną zasadą biznesu, jeśli jakieś zlecenie przestaje przynosić realne korzyści to trzeba je zakończyć. Taki biznes. Tobie oczywiście życzę samych udanych 🙂

Pozdrawiam,

Małgorzata

1 komentarz do “Konsekwencje wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *