Niekaralność pracownika ochrony

Pracownikiem ochrony nie może być osoba skazana za popełnienie przestępstwa umyślnego. Wymóg ten narzuca aktualnie obowiązująca ustawa o ochronie osób i mienia. W jaki jednak sposób możesz zweryfikować czy kandydat, którego planujesz zatrudnić na stanowisku ochroniarza rzeczywiście nie był karany?

Idealną sytuacją byłoby, gdyby przyszły pracownik potwierdził to dla Ciebie zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego. Takie dokumenty wydawane są od ręki, a koszt ich uzyskania to 30 zł przy uiszczaniu opłaty w kasie sądu. Pomimo to, wyegzekwowanie takich zaświadczeń od pracowników jest kłopotliwe i kosztowne. Kontrahenci potrafią zwiększyć zapotrzebowanie na ochroniarzy z dnia na dzień, a wtedy pracownik potrzebny jest od zaraz i nie ma czasu na tego typu papierologię.

Część przedsiębiorców poprzestaje więc na przyjęciu od swoich pracowników ustnego zapewnienia o byciu niekaranym. Rozwiązanie to jest jednak bardzo ryzykowne nie ma bowiem gwarancji, że dana osoba rzeczywiście mówi prawdę. W przypadku ewentualnej kontroli prawdopodobieństwo udowodnienia, że Twój pracownik wprowadził Cię w błąd jest praktycznie zerowe. Zawsze może przecież powiedzieć, że o żadną niekaralność nigdy go nie pytałeś.

Alternatywą dla obu tych sposobów może być uzyskanie od pracownika pisemnego oświadczenia o niekaralności. Moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie. W praktyce znacznie szybsze i tańsze niż uzyskanie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Sądowego. Jest też bardziej wiarygodne niż zwykłe ustne zapewnienie pracownika. Gdyby natomiast okazało się, że pracownik był jednak karany za umyślne popełnienie przestępstwa to taki dokument może stanowić realny dowód w postępowaniu sądowym przeciwko niemu.

Zatrudnianie jako ochroniarzy osób prawomocnie skazanych za popełnienie przestępstwa umyślnego w skrajnych przypadkach może się skończyć nawet wydaniem decyzji o cofnięciu koncesji. O tym co należy wtedy zrobić pisałam tutaj. Przede wszystkim jednak, warto do takiej sytuacji zwyczajnie nie dopuścić 🙂

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

5 x skomentowano “Niekaralność pracownika ochrony

  1. Przestępstwo umyślne to np: „groźby”, ilu z nas podczas sprzeczki powiedziało do drugiej osoby, że ją zabije (mając pełną świadomość, że nie wykona tej czynności). Od razu prokuratura i koniec kariery zawodowej. Jak nie było ustawy o ochronie osób i mienia pracowały osoby po wyrokach i wykonywali swoją robotę a teraz aby utrudnić człowiekowi.
    Nie wspomnę już o całej drodze do wpisania na listę kpo i kosztach.

  2. Witam. Chciałbym się dowiedzieć jak często i w jaki sposób w myśl art. 19 ust. 2 pkt. 9 Ustawy o ochronie osób i mienia z dnia 22 08 1997 weryfikować karalność pracownika ??

  3. Mam pytanie jeżeli kiedyś byłem zkazany na wyrok w zawieszeniu ale od dawna moja karalność uległa zatarciu, to czy mam szanse na wpis do kwalfikacji, dodam iż od kilku lat pracuje w ochronie i obecnie mam nie naganną opinię

  4. Witam mam takie pytanie byłem karany w wieku 18 lat pobicie teraz mam skończone 33 lat skazanie było 2na 5 lat i kurator czy jak upłynęło już 15 lat i w sumie uległo zatarciu ale w KSIP policyjnym wiem że wpis jest ze coś było. Czy teraz jak robię kurs na pracownika ochrony kwalifikowany i po nim na broń to wpiszą mnie na tą listę i pozwolą zrobić broń czy po prostu wyrzucam pieniądze i chęci w błoto????? Bo czytałem gdzieś że nie chcą takich ludzi wpisywać później pomimo zatarcia???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *