Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Jedną z dziedzin, w której się specjalizuję jest obsługa podmiotów z branży ochrony osób i mienia. Ostatnio coraz częściej trafiają do nas klienci chcący przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę.

Do wyboru mają:

  • spółkę jawną,
  • spółkę komandytową,
  • spółkę komandytowo-akcyjną,
  • spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółkę akcyjną.

Najczęściej proponujemy im prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. z uwagi na niską kwotę minimalnego kapitału zakładowego oraz uproszczoną procedurę rejestracji. Jakie są zatem sposoby zmiany formy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w taką spółkę?

Pierwszym sposobem jest wniesienie do spółki przedsiębiorstwa lub jego części, tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako aportu. To najkorzystniejsze rozwiązanie dla każdej agencji ochrony osób i mienia, która posiada w swojej firmie majątek o znacznej wartości. Niestety minusem jest fakt, iż wszystkie umowy z kontrahentami i usługodawcami trzeba będzie zawrzeć ponownie, tym razem już bezpośrednio przez nowo powstałą spółkę z o.o.

Kolejnym rozwiązaniem jest likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej i założenie spółki. Opcja ta jest najtańsza i najłatwiejsza do zrealizowania. Szczególnie polecana dla agencji ochrony osób i mienia posiadających niewielki majątek.

Od lipca 2011 r. istnieje możliwość dokonania formalnego przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Wcześniej obowiązujące przepisy do dopuszczały takiego rozwiązania. Tryb w jakim się to odbywa jest niestety skomplikowany i trudny do samodzielnego przeprowadzenia. Warto przy tym podkreślić, iż jedynie w przypadku przekształcenia formalnego koncesja nadana jednoosobowej działalności gospodarczej przechodzi na nowo utworzoną spółkę z o.o.

Wybór sposobu w jaki dokładnie chcesz przekształcić swoją działalność zależy tak naprawdę tylko od Ciebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zapoznaj się z moim artykułem  w najnowszym numerze Safety and Security dostępnym bezpłatnie tutaj.

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata

1 komentarz do “Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *