Jak wybrać komornika po ostatnich zmianach?

Temat windykacji należności jest mi szczególnie bliski, bowiem właśnie z tym związane były moje pierwsze kroki na gruncie zawodowym. Ostatnie zmiany przepisów wprowadziły małe zamieszanie wśród firm windykacyjnych i samych komorników sądowych. Mowa oczywiście o nowelizacji art. 8 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Wedle założeń ustawodawcy, ma ona przeciwdziałać postępującej monopolizacji rynku przez tak zwanych „hurtowników”, czyli kancelarie komornicze do których rocznie wpływa kilkaset tysięcy nowych spraw. Dla porównania wpływ nowych spraw w niektórych małych kancelariach nie przekroczył nawet trzech tysięcy rocznie.

Zgodnie ze zmianami, jeśli chcesz przekazać sprawę komornikowi spoza rewiru wniosek o wszczęcie egzekucji, będzie on zobligowany go zwrócić jeśli:

  1. Zaległość w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji przekracza sześć miesięcy,
  2. Wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 5000, a skuteczność w zakresie prowadzonych przez niego egzekucji w roku poprzednim nie przekroczyła 35%,
  3. Wpływ wszystkich spraw w danym roku przekroczył 10 000.

Skąd masz w takim razie wiedzieć, który komornik spoza rewiru może przyjąć Twój wniosek egzekucyjny? Wysyłka takich spraw bez uprzedniego potwierdzenia, że zostaną one przyjęte wydaje się być stratą czasu i pieniędzy. Z pomocą przychodzi CURRENDA wraz z portalem art8.currenda.pl. Pod podanym adresem możesz sprawdzić, którzy komornicy sądowi przyjmują obecnie sprawy spoza rewiru.

Strona została udostępniona całkiem niedawno i na chwilę obecną baza zawiera dane jedynie kilkunastu kancelarii komorniczych, jednak w miarę upływu czasu będzie się to z pewnością zmieniać.

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Małgorzata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *